Przed rynkiem FX i FI spokojna sesja, bez większych wahań


Koniec tygodnia nie powinien przynieść znaczących zmian na rynku FX i FI. Złoty nie zareaguje raczej na krajowe dane makro, jedynymi czynnikami, które mogą zakłócić spokój może być nerwowość na rynkach zagranicznych - oceniają analitycy.

Decyzja Google'a, by zamknąć swoją chińską wyszukiwarkę i przekierowywać użytkowników na stronę zlokalizowaną w Hongkongu, postawiła pod znakiem zapytania los 600 chińskich pracowników firmy. Szef gabinetu gubernatora stanu Illinois Roda Blagojevicha zeznawał w środę w sprawie afery korupcyjnej z udziałem byłego gubernatora. Zysk netto grupy Kredyt Banku w czwartym kwartale 2009 roku spadł do 20,1 mln zł z 64,6 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się poniżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 34 mln zł.Świeże owoce i warzywa sprzedawane w Polsce są dobrej jakości. Nieprawidłowości dotyczą jedynie ich oznakowania - wynika z kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Kontrolerzy nie stwierdzili obecności GMO w pomidorach. Alternatywny System Obrotu zareagował bardzo pozytywnie w mijającym miesiącu. Rekordowy wolumen transakcji kupna-sprzedaży na tym rynku nie dość, że wyniósł NewConnect na nowy szczyt, to jeszcze dał inwestorom zarobić. Wszystko to odbyło się ponadto przy wzmożonej aktywności debiutantów. Konsorcjum Przedsiębiorstwa Eksploatacji Ulic i Mostów z Białegostoku oraz Przedsiębiorstwa Robót Mostowych Mosty Łódź S.A. wygrało przetarg na modernizację ponad trzykilometrowego fragmentu obwodnicy Białegostoku, tzw. Trasy Generalskiej - ulicy generała Maczka - podaje Biuletyn Informacji Publicznej miasta Białegostoku.

Rosja znosi wszelkie ograniczenia na import wieprzowiny, wprowadzone w związku z rozpowszechnianiem się na świecie wirusa grypy A/H1N1.

W PZU do poniedziałku zarejestrowano już prawie 71 tys. szkód powodziowych - podano w przesłanym PAP w poniedziałek komunikacie Zakładu. Natomiast w Warcie ich liczba przekroczyła 10 tys. - poinformowała rzeczniczka tego ubezpieczyciela Monika Nowakowska. Polsko-francuskie konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex S.A. i Eiffage Construction S.A.S. wygrało przetarg na budowę stadionu miejskiego w Białymstoku. Zaoferowało najniższą cenę, 156,1 mln zł brutto - poinformowały w czwartek władze Białegostoku.

Fabryka Fiata w Tychach wydaje się nie znać słowa "kryzys". W ubiegłym roku wyjechało z niej o 23 proc. aut więcej niż w 2008 roku. Jednocześnie grupa Fiat Auto Poland o 10 proc. zwiększyła sprzedaż swoich samochodów w Polsce. Monopolista gazowy nie dostanie w najbliższych dniach zgody szefa Urzędu Regulacji Energetyki na podwyżkę cen od 1 kwietnia - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Piątkowa sesja przywitała nas spadkami. Po kiepskich wynikach kwartalnych KGHM i PKN Orlen zniżka rzędu 1% nie mogła dziwić. Przewaga niedźwiedzi utrzymywała się przez cały dzień. Zakres wahań był niewielki, a przyśpieszenie dynamiki spadku w końcówce sesji zawdzięczamy gorszemu od oczekiwań odczytowi indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan.Już niedługo będziemy mogli w urzędach łatwiej i szybciej załatwić wiele spraw. - pisze "Rzeczpospolita". W Sejmie na pierwsze czytanie czeka komisyjny projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego, zakładający ograniczenie liczby zaświadczeń wydawanych przez urzędy. Gazeta podkreśla, że oznacza to znaczne skrócenie procedur. Należy pamiętać, że giełdy papierów wartościowych to spółki akcyjne, które tak jak przedsiębiorstwa, mają na celu powiększenie swojego zasięgu i zwiększanie zysków. Tak, jak inne przedsiębiorstwa, również giełdy podejmują zatem działające maja celu obniżanie kosztów i zwiększanie konkurencyjności, co często ułatwić może fuzja. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) nałożył na Telekomunikację Polską (TPSA) 15 mln zł kary za "niewypełnianie obowiązków w zakresie dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej, określonych w decyzjach wprowadzających ramową ofertę TP o dostępie telekomunikacyjnym w części infrastruktura telekomunikacyjna w zakresie kanalizacji kablowej", poinformował urząd na swoich stronach internetowych.

Nastroje pozostają pozytywne


Mimo wczorajszych słabszych danych szacunkowych z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy nadal wierzą, że piątkowy oficjalny odczyt będzie na dobrym poziomie. Ponadto opublikowana wczoraj wieczorem Beżowa Księga była lekko pozytywna, ponieważ można w niej znaleźć stwierdzenia o powolnej poprawie sytuacji.

EBC ma poważne zastrzeżenia do uchwały RPP


Europejski Bank Centralny ma poważne zastrzeżenia do uchwały Rady Polityki Pieniężnej. Przestrzega, by następnym razem Rada poczekała na jego opinię, skoro NBP o nią poprosił - wynika z projektu stanowiska EBC w sprawie uchwały RPP dotyczącej wyliczenia rezerwy na ryzyko kursowe, do którego dotarła "DGP"

Steve Jobs zażądał od Gizmodo zwrotu prototypu iPhone


Jak wynika z dokumentów sądowych ujawnionych w piątek Steve Jobs skontaktował się z blogiem technologicznym Gizmodo.com i zażądał zwrotu prototypu iPhone’a, jaki zdaniem firmy Apple został skradziony po tym, jak inżynier zatrudniony w firmie zostawił model w barze.

Tu się zarabia wielkie pieniądze!


Bawaria to gospodarczy raj na ziemi. W tym niemieckim landzie znajduje się aż połowa spośród dziesięciu najatrakcyjniejszych europejskich lokalizacji dla biznesu, kwitnie turystyka, a wielkie koncerny żyją w symbiozie z lokalnymi przedsiębiorcami.

Tauron kupić, nie kupić...


Ruszyły zapisy na akcje Tauronu, kolejnej wielkiej spółki wchodzącej na GPW. Maksymalna cena jednej akcji dla inwestorów indywidualnych została ustalona na 70 groszy, jedna osoba może kupić maksymalnie 13,5 tysiąca papierów. Czy Tauron powtórzy sukces PZU?